Spływ kajakowy nurtem rzeki Barycz

 

  • Barycz jest prawym dopływem Odry o długości 139 km oraz powierzchni dorzecza wynoszącym 5526 km². Rzeka swe początki bierze w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, płynąc w kierunku zachodnim uchodzi do Odry w okolicy Głogowa.
  • Spadek Baryczy na poziomie 0,035% klasyfikuje ją pośród najwolniejszych i najspokojniejszych rzek w Polsce, co czyni ją wręcz idealną dla rekreacyjnego pływania kajakiem.
  • Początek spływu i główna baza znajduje się w Wąsosz, w pobliżu amfiteatru.
  • Trasa proponowanego przez nas spływu Wąsosz - Sądowel - Wąsosz wynosi  ok. 14,5 km
  • Orientacyjny czas pokonania pełnej trasy to 4-5 godzin
  • Na trasie znajdują się 3 stanice kajakowe - pomosty drewniane do cumowania kajaków. Pierwsza  stanica - Ujście Orli do Baryczy, druga  stanica - obręb wsi Bełcz Mały, trzecia stanica – Sądowel
  • Istnieje możliwość wcześniejszego ukończenia trasy spływu oraz skorzystania z miejsc biwakowych na każdej ze stanic.
  • Trasa spływu nurtem Baryczy jest dostępna dla użytkowników od kwietnia do października każdego roku.
  • Płynąc trasą spływu rzeką Baryczą można podziwiać: przepiękne krajobrazy, prawdziwe oblicze dzikiej przyrody - fantastyczne okazy flory i fauny oraz niesamowite pomniki przyrody, w tym platan w Lechitowie - jedno z największych drzew województwa. Spokojnym nurtem rzeki żeglują łabędzie nieme, liczne kaczki, a także perkozy i rybitwy. W koronach drzew i na wyspach stawów budują swe gniazda czaple siwe i kormorany. O czystości środowiska świadczy choćby to, że właśnie w tamtej okolicy można spotkać aż 13 gatunków chronionych płazów.
  • Na uczestników spływu czekają również niezwykłe zabytki architektury będące śladem minionych wieków oraz intrygujące, zapomniane przez wszystkich konstrukcje i pomniki będące pamiątką po I wojnie światowej.